تحصیل در مجارستان

تنها نماینده رسمی خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان

امیکرون گونه جدید کرونا ویروس

امیکرون گونه جدید کرونا ویروس

رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا تشریح کرد

مهم‌ترین وجه تمایز «اُمیکرون» با سویه‌های دیگر کرونا
برنامه‌ای برای شناسایی سویه‌های جدید نداریماومیکرون امیکرون

رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا گفت: «ما نظام مراقبتی منظمی برای جستجوی سویه‌های جدید نداریم، شواهد کلی می‌گوید به احتمال زیاد، مواردی از اُمیکرون در ایران وجود دارد اما گزارش نشده است.»

به گزارش سپید، حمید سوری درباره جهش‌های ویروسی گفت: «باید به عنوان یک اصل کلی بپذیریم جهش‌های ویروش و شکل‌گیری سویه‌های جدید ویروس برای بقا در مقابل اقدامات بشر اتفاق می‌افتد. برخی از این سویه‌ها تاثیر زیادی روی تغییر الگوی اپیدمی ندارند اما برخی هم شبیه اُمیکرون هستند که سازمان جهانی بهداشت برای آن به همه هشدار می‌دهد.»وی در پاسخ به اینکه آیا واکسن‌های موجود می‌توانند بر سویه اُمیکرون تاثیر بگذارند؟ گفت: «با گذشت زمان مقاومت ویروس در برابر واکسن‌هایی که بر اساس سویه‌های قبلی ساخته شده‌اند بیشتر شده و تاثیر واکسن‌ها کم‌تر می‌شود.»

سوری با اشاره به اینکه اُمیکرون باعث عفونت مجدد می‌شود، اظهار داشت: «اثر واکسن در برابر این سویه کمتر است اما هنوز افرادی که دو دوز یا سه دوز واکسن زده‌اند نسبت به افرادی که واکسن نزده‌اند مقاومت بیشتری دارند و احتمال مرگ و بستری در بین آنها کم‌تر است.»

Omicron

آیا امیکرون وارد کشور شده؟

رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا با انتقاد از اینکه ما نظام مراقبتی منظم و برنامه‌ریزی شده‌ای برای جستجوی سویه‌های جدید ویروس نداریم، گفت: «به همین دلیل نمی‌توانیم نسبت به اینکه این سویه وارد کشور شده یا نشده مستند مشخصی ارائه دهیم. شواهد کلی می‌گوید به احتمال زیاد مواردی از این سویه در ایران وجود دارد اما گزارش نشده است. نمونه‌هایی به طور پراکنده گرفته می‌شود که تعداد آن به اندازه‌ای نیست که بتوان موارد اُمیکرون را شناسایی کرد.»

وی مهم‌ترین وجه تمایز اُمیکرون با سویه‌های دیگر را اینگونه عنوان کرد: «تعداد جهش روی اسپایک این سویه خیلی زیاد است و نسبت به سویه‌های قبلی به ویژه دلتا جهش‌های بیشتری دارد. احتمال عفونت مجدد در مبتلایان به کرونا بیشتر است و به نظر می‌رسد سرعت سرایت و انتشار بالاتری داشته باشد به طوریکه گزارش‌های ارسالی از آفریقا نشان می‌دهد تعداد مبتلایان در طول یک هفته دوبرابر شده است. گسترش آن در انگلستان هم نسبت به آفریقا بالا است و در حدود 25 کشور اروپایی این سویه گزارش شده است. همچنین از کشورهای نزدیک ما مثل امارات، عربستان سعودی، ترکیه و پاکستان گزارش‌هایی مبنی بر وجود سویه اُمیکرون گزارش شده است.»

سوری با اشاره به اینکه این ویروس کُشندگی و شدت بالایی ندارد، گفت: «گرچه کُشندگی و شدت این سویه خیلی بالا نیست اما وقتی تعداد مبتلایان زیاد می‌شود به همان نسبت تعداد مرگ و میر و بستری افزایش می‌یابد و از سویی دیگر بار بیماری در جامعه افزایش می‌یابد و افراد زیادی برای مدتی قادر به فعالیت عادی نیستند.»

آیا امیکرون نگران کننده است؟

به گزارش فارس، رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت کرونا با رد این موضوع که گفته می‌شود سویه اُمیکرون خیلی نگران کننده نیست، گفت: «اتفاقا نگران کننده است، منتهی هنوز به مرحله تهدید نرسیده است. طبقه بندی‌های سازمان جهانی بهداشت براساس شدت بیماری و شدت هشدارها است. این سویه هنوز در مرحله هشدار قرار دارد و وارد فاز تهدید نشده به همین دلیل به کشورها هشدار داده شده محدودیت‌ها را بیشتر کنند و بر سفرهای بین‌المللی و ورود و خروج مسافران نظارت بیشتری داشته باشند و همچنین به مردم هم توصیه شده اقدامات محافظتی را تشدید کنند.»

تحصیل در مجارستان

فرصت ویژه تحصیل در مجارستان

نوآوران دانش

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن