تحصیل در مجارستان

تنها نماینده رسمی خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان

کاندیدای برنامه آژانس فضایی اروپا

استاد دانشکده پزشکی پچ کاندید برنامه آژانس فضایی اروپا

استاد دانشکده پزشکی پچ کاندید برنامه آژانس فضایی اروپا

از میان دویست متقاضی شرکت در برنامه HUNOR، برنامه مشترک مجارستان و آژانس فضایی اروپا، با هدف بازدید یک فضانورد مجارستانی در سال 2024 از ایستگاه فضایی بین المللی، 22 نفر برای آزمون های گزینش آژانس فضایی اروپا انتخاب شدند. یکی از منتخبان دکتر آدام اشلگل (Dr. Ádám Schlégl) متخصص ارتوپدی و استادیاردانشگاه پچ است.

برنامه HUNOR (مجارستان به مدار) در پاییز 2021 توسط Orsolya Ferencz، نماینده تحقیقات فضایی در وزارت امور خارجه، اعلام شد. این برنامه 100 میلیون دلاری پروژه ها و آزمایش های علمی را برای اجرا در فضا انتخاب می کند. بخشی از این برنامه شامل انتخاب یک فضانورد محقق مجارستانی است که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، سال 2024 برای یک ماموریت یک ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) می رود. بر اساس اطلاعاتی که kormany.hu منتشر کرده است، روند انتخاب با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و مطابق با سیاست های آن ها صورت می گیرد. این روند شامل تست ها و ارزیابی های فیزیکی و روانی جدی است.

درخواست برای شرکت در این برنامه تا 31 ژانویه 2022 باز بود و بیش از 240 درخواست معتبر ثبت شد که پس از اولین دور ارزیابی، 100 نفر به مرحله بعدی راه یافتند. در مرحله دوم حدود 50 نفر غربال شدند و اکنون 22 نفر از جمله دکتر آدام اشلگل، استادیار و متخصص ارتوپدی کلینیک دانشگاه پچ، انتخاب شدند.

استاد

 

دکتر آدام اشلگل خاطرنشان کرد: «حتی قبل از اولین مرحله پر کردن ارزیابی آنلاین، فیلترهایی وجود داشت که شامل الزامات اولیه فیزیکی و جسمانی داوطلبان بود و کسانی که از فیلتر الزامات فیزیکی عبور می کردند می توانستند در تست آنلاین که مهارت های اساسی مورد نیاز را ارزیابی می کرد، شرکت کنند. ما دو هفته فرصت داشتیم تا سوالات این آزمون که عمدتاً شامل علوم طبیعی بود را پر کنیم.»

در مرحله دوم آزمون متقاضیانی که در مرحله اول قبول شدند، در آزمون‌های روان‌سنجی و روان‌شناسی شرکت کردند. دکتر آدام اشلگل (Dr. Ádám Schlégl) در رابطه با این مرحله ارزیابی گفت: «این مأموریت نیازمند شخصیتی است که حتی تحت فشار هم متعادل و آرام باشد و حتی در شرایط استرس زا نیز بتواند تصمیم گیری خوب، سریع و محکم داشته باشد. متقاضی شرکت در این برنامه باید خلاق باشد و بتواند چند کار را همزمان مدیریت کند، توانایی کار تیمی بالایی داشته باشد و همچنین بتواند به دور از خانواده خود را به محیطی کاملا ناشناخته و جدید تطبیق دهد.

اولین دور آزمون‌های روان‌سنجی و روان‌شناسی در هامبورگ برگزار شد که در این ارزیابی ها تاکید جدی بر منطق، حافظه، جهت گیری فضایی و دانش در علوم طبیعی و انگلیسی وجود داشت. 26 نفر در دور دوم که در شهر کلن پایان ماه مه و اوایل ژوئن برگزار شد، شرکت کردند. و ما علاوه بر این ارزیابی ها، در مصاحبه‌، تسک های دو نفره و کار گروهی شرکت کردیم. مرحله بعدی شامل معاینات فیزیکی و سلامت است که برای آن باید یک گواهی تایید از پزشک هوا و فضا تحویل دهیم.»

بخش اول مرحله بعدی در مجارستان برگزار می شود و از سپتامبر در آلمان ادامه می یابد. انتظار می رود نتایج در پاییز اعلام شود.

متقاضیان برنامه HUNOR باید در چند مرحله دیگر موفق شوند تا فقط دو نفر، یک فضانورد و یک پشتیبان، انتخاب شوند. این دو تحت یک دوره آموزشی تقریباً شش ماهه در ایالات متحده آمریکا در هیوستون که توسط شرکت Axiom Space سازماندهی شده، قرار خواهند گرفت. این آموزش شامل شبیه سازی پرواز سهمی و آموزش زیر آب است که آن ها را برای سفر فضایی و زندگی در ایستگاه فضایی بین المللی آماده می کند. دو نفر منتخب همچنین در آموزش های ویژه مراکز آموزشی Axiom Space Inc و ناسا شرکت خواهند کرد.

دکتر آدام اشلگل افزود: «رفتن به فضا ممکن است بزرگترین ماجراجویی و خاص ترین تجربه ای باشد که یک انسان می تواند داشته باشد. تقریباً همه کودکان یک زمانی به فضا علاقه زیادی داشتند. خیلی ها در نهایت این علاقه را از دست می دهند، اما برای من اینطور نبود؛ من هنوز مشتاق فضا هستم. علاوه بر این، پتانسیل علمی این سفر برای من ایجاد انگیزه می کند.»
دکتر

در میان این 22 نفر که در این مرحله برگزیده شده اند، زیست‌شناسان، مهندسان، پزشکان، ستاره شناسان و همچنین غواص و باستان شناس نیز وجود دارد. دکتر آدام اشلگل (Dr. Ádám Schlégl) تأکید کرد که هنگام تصمیم گیری نهایی، میانگین امتیازات جزئی در نظر گرفته نمی شود، بلکه افرادی در نظر گرفته می شوند که قادر به عملکرد کافی در همه زمینه های مورد نظر هستند.

منبع خبر

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان

آسوده خاطر، پذیرش مستقیم، مطمئن و به دور از واسطه ها

همیشه به فکرتون هستیم.

آدرس دفتر تهران: خیابان ولیعصر، نرسیده به فاطمی، کوچه پزشک پور، پلاک 12، طبقه سوم

02142881500

02142881200

www.europenter.com

www.mdnd.ir

www.noavarandanesh.com

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن